Aktualności

Twierdza Modlin z 5* hotelem źródło: http://warszawa.wyborcza.pl, 2017-12-28

W zabytkowej cytadeli w Nowym Dworze Mazowieckim powstać mają m.in. centrum kongresowe, dwa hotele (w tym jeden pięciogwiazdkowy.

Zabytkowa cytadela w Nowym Dworze Mazowieckim od 2013 r. jest własnością poznańskiej firmy deweloperskiej Grupa Konkret S.A. Po trzech latach przygotowań firma opracowała projekt ogromnej inwestycji. Jej premiera nastąpiła na targach nieruchomości w Cannes. Zdecydowaliśmy się przyjąć ten projekt na nasze stoisko, choć nie jest w Warszawie po pierwsze ze względu na skalę, a po drugie dlatego, że chcemy się pokazywać  nie tylko jako Warszawa, ale i aglomeracja stołeczna - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W Twierdzy Modlin chcemy zbudować największe centrum kongresowe w tej części Europy. Będzie miało przewagę nad innymi tego typu obiektami w sąsiedztwie stolicy, ponieważ będzie położone tuż obok lotniska w Modlinie - Paulina Prusiecka, przedstawicielka inwestora. Zapowiada troskliwe odremontowanie twierdzy pod nadzorem konserwatora zabytków. Będzie miała status muzeum. W jej sąsiedztwie, dzięki zmienionemu pod koniec roku planowi zagospodarowania będą mogły powstać nowe obiekty: m.in. dwa hotele (w tym jeden butikowy o standardzie pięciogwiazdkowym), centrum handlowe, osiedle mieszkaniowe, a także mnóstwo usług takich jak restauracje, czy spa. Projekt opracowała grupa projektantów, m.in. renomowane biuro projektowe JSK Architekci.Koszt inwestycji Grupa Konkret S.A. szacuje na 1 miliard 400 mln zł. Konkret szacuje, że projekt nabierze finalnego kształtu w 2018 r. a realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Grupa Konkret kupiła Twierdzę Modlin w 2013 r. od Agencji Mienia Wojskowego. płacąc ostatecznie niespełna 18 mln zł. Konserwator zabytków dopuścił m.in. zmianę historycznych podziałów wnętrz budynku i adaptacje koszar do celów hotelowych, usługowych, kulturalnych czy turystycznych, a także wprowadzenie nowej zabudowy w miejscu nieistniejących budowli: działobitni, części koszar obronnych, a także cerkwi.

XIX-wieczna cytadela w Modlinie to kompleks 37 budynków. Większość z nich zapisano w rejestrze zabytków. To jedna z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce. Jej pierwsze fragmenty powstały w czasach napoleońskich, w latach 1807-12. Rozbudowano ją za czasów carskich, w latach 1832-44. To wtedy powstał słynny budynek koszar - nieregularny owal o obwodzie blisko 2,3 km. To najdłuższy budynek w Europie. Modlińskie koszary stanowiły dekorację do wielu filmów, m.in.: "C.K. Dezerterów", "Pana Tadeusza", "1920 Bitwa Warszawska" czy "Hansa Klossa - stawki większej niż śmierć". W twierdzy stacjonowały na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin wylicza, że twierdza była w swej historii czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Od 1999 r. nie pełniła już funkcji militarnych, stała pusta i niszczała. Przez chwilę swój park rozrywki chciał tam budować Michael Jackson, ale szybko zarzucił pomysł.

Grupa Konkret S.A. dziewięć lat temu zaadaptowała w Poznaniu zabytkowe koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Urządziła w nich biura, luksusowe butiki, pięciogwiazdkowy hotel City Park Hotel & Residence, lofty oraz centrum spa z basenem. Kompleks koszar w Modlinie miałby zostać urządzony w podobnym duchu jak City Park, choć na znacznie większą skalę.

Przeczytaj także 
Copyright © 2011 - 2018 Conference Poland. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Regulamin i Polityka Prywatności